TOTAL BWF Thomas and Uber Cups Finals 2018 live streaming

Badminton TOTAL BWF Thomas and Uber Cups Finals 2018 occurs from May 20, 2018 to May 27, 2018 at Impact Arena, Address: Bangkok, Thailand.
TOTAL BWF Thomas and Uber Cups Finals 2018 live streaming
Photo source: bwf


Teams:
  • Thomas cup: 
    • Algeria: Abderrahim Bouksani, Balahoune Majed Yacine, Belarbi Mohamed Abderrahime, Hamek Adel, Khaldi Samy, Larbaoui Sifeddine, Mammeri Koceila, Meddah Adel, Medel Youcef Sabri, Ouchefoun Mohamed Abdelaziz
    • Australia: Chau Matthew, Gobinathan Ashwant, Joe Anthony, Leung Simon Wing Hang, Schueler Jacob, Serasinghe Sawan, Tam Raymond, Teoh Kai Chen, Vuong Eric, Yan Peter
    • Canada: Dostie-Guindon Paul-Antoine, Ho-Shue Jason Anthony, Lai Jonathan Bing Tsan, Li Antonio, Lindeman Ty Alexander, Yakura Nyl, Yang Brian, Yao Duncan
    • China: Chen Long, Li Junhui, Lin Dan, Liu Cheng, Liu Yuchen, Qiao Bin, Shi Yuqi, Wang Yilyu, Zhang Nan, Zheng Siwei
    • Chinese Taipei: Chen Hung Ling, Chou Tien Chen, Hsu Jen Hao, Lee Jhe-Huei, Lee Yang, Lu Ching Yao, Wang Chi-Lin, Wang Tzu Wei, Yang Chih Chieh, Yang Po Han
    • Denmark: Antonsen Anders, Astrup Kim, Axelsen Viktor, Boe Mathias, Christiansen Mathias, Conrad-Petersen Mads, Jorgensen Jan O, Kolding Mads Pieler, Rasmussen Anders Skaarup, Vittinghus Hans-Kristian Solberg
    • France: Corvee Jordan, Corvee Lucas, Gicquel Thom, Kersaudy Bastian, Labar Ronan, Leverdez Brice, Maio Julien, Merkle Arnaud, Popov Toma Junior, Rossi Leo
    • Germany: Jansen Jones Ralfy, Kaesbauer Peter, Lamsfuss Mark, Roovers Alexander, Roth Fabian, Schaefer Kai, Schaenzler Lars, Seidel Marvin Emil, Zurwonne Josche, Zwiebler Marc
    • Hong Kong: Ho Wai Lun, Hu Yun, Lee Cheuk Yiu, Lee Chun Hei Reginald, Mak Hee Chun, Ng Ka Long Angus, Or Chin Chung, Tang Chun Man, Wong Wing Ki Vincent, Yeung Shing Choi
    • Indonesia: Ahsan Mohammad, Alfian Fajar, Ardianto Muhammad Rian, Christie Jonatan, Gideon Marcus Fernaldi, Ginting Anthony Sinisuka, Kholik Firman Abdul, Mustofa Ihsan Maulana, Setiawan Hendra, Sukamuljo Kevin Sanjaya
    • India: Attri Manu, George Arun, M.R. Arjun, Prannoy H. S., Reddy B. Sumeeth, Sai Praneeth B., Sen Lakshya, Shlok Ramchandran, Shukla Sanyam, Verma Sameer
    • Japan: Endo Hiroyuki, Inoue Takuto, Kamura Takeshi, Kaneko Yuki, Momota Kento, Nishimoto Kenta, Sakai Kazumasa, Sonoda Keigo, Tsuneyama Kanta, Watanabe Yuta
    • Korea: Choi Solgyu, Chung Eui Seok, Ha Young Woong, Heo Kwang Hee, Jeon Hyeok Jin, Kang Min Hyuk, Kim Dukyoung, Kim Won Ho, Seo Seung Jae, Son Wan Ho
    • Malaysia: Arif Mohamad Arif Ab Latif, Chia Aaron, Goh V Shem, Lee Chong Wei, Lee Zii Jia, Leong Jun Hao, Soh Wooi Yik, Tan Wee Kiong, Teo Ee Yi, Zulkarnain Iskandar
    • Russia: Alimov Rodion, Dremin Evgenij, Grachev Denis, Gulomzoda Shokhzod, Ivanov Vladimir, Karpov Georgii, Lemeshko Nikita, Malkov Vladimir, Sirant Sergey, Sozonov Ivan
    • Thailand: Avihingsanon Suppanyu, Isriyanet Tinn, Kedren Kittinupong, Namdash Kittisak, Phetpradab Khosit, Phuangphuapet Nipitphon, Puavaranukroh Dechapol, Thongnuam Pannawit, Viriyangkura Tanupat, Wangcharoen Kantaphon
  • Uber Cups: 
    • Australia: Chen Hsuan-Yu Wendy, Fung Zecily, Khoo Lee Yen, Lim Lauren, Ma Louisa, Mapasa Setyana, Slee Ann-Louise, Somerville Gronya, Tam Jennifer, Veeran Renuga
    • Canada: Beaulieu Anne-Julie, Choi Catherine, Honderich Rachel, Li Michelle, Pakenham Stephanie, Tam Brittney, Tong Michelle, Tsai Kristen, Wu Josephine
    • China: Chen Qingchen, Chen Yufei, Gao Fangjie, He Bingjiao, Huang Dongping, Huang Yaqiong, Jia Yifan, Li Xuerui, Tang Jinhua, Yu Zheng
    • Chinese Taipei: Chen Hsiao Huan, Chiang Mei Hui, Hsu Ya Ching, Hu Ling Fang, Kuo Yu Wen, Lin Wan Ching, Lin Ying Chun, Pai Yu Po, Tai Tzu Ying, Wu Ti Jung
    • Denmark: Blichfeldt Mia, Bøje Alexandra, Christophersen Line, Finne-Ipsen Julie, Fruergaard Maiken, Kjaersfeldt Line Højmark, Rohde Natalia Koch, Søby Rikke, Thygesen Sara
    • France: Batomene Marie, Delrue Delphine, Desmons Ainoa, Heriau Vimala, Hoyaux Yaelle, Lambert Margot, Lefel Emilie, Normand Katia, Palermo Lea, Tran Anne
    • Germany: Deprez Fabienne, Efler Linda, Goliszewski Johanna, Heim Luise, Herttrich Isabel, Kaepplein Lara, Konon Olga, Li Yvonne, Nelte Carla, Wilson Miranda
    • Hong Kong: Cheung Ngan Yi, Cheung Ying Mei, Ng Tsz Yau, Ng Wing Yung, Poon Lok Yan, Wu Yi Ting, Yeung Nga Ting, Yeung Sum Yee, Yip Pui Yin, Yuen Sin Ying
    • Indonesia: Ayustine Dinar Dyah, Fitriani Fitriani, Haris Della Destiara, Hartawan Ruselli, Istarani Ni Ketut Mahadewi, Maheswari Nitya Krishinda, Polii Greysia, Pradipta Rizki Amelia, Rahayu Apriyani, Tunjung Gregoria Mariska
    • India: Bhale Vaishnavi, Ghorpade Sanyogita, Jakka Vaishnavi Reddy, Jakkampudi Meghana, Kudaravalli Sri Krishna Priya, Nehwal Saina, Prabhudesai Anura, S Ram Poorvisha, Sawant Prajakta
    • Japan: Fukushima Yuki, Hirota Sayaka, Matsutomo Misaki, Okuhara Nozomi, Sato Sayaka, Takahashi Ayaka, Takahashi Sayaka, Tanaka Shiho, Yamaguchi Akane, Yonemoto Koharu
    • Korea: An Se Young, Baek Ha Na, Kim Hye Rin, Kim So Yeong, Kong Hee Yong, Lee Jang Mi, Lee Se Yeon, Lee Yu Rim, Shin Seung Chan, Sung Ji Hyun
    • Malaysia: Cheah Soniia, Chow Mei Kuan, Goh Jin Wei, Goh Yea Ching, Hoo Vivian, Kisona Selvaduray, Lee Meng Yean, Lee Ying Ying, Soong Fie Cho, Tee Jing Yi
    • Mauritius: Allet Aurelie Marie Elisa, Dookhee Kobita, Foo Kune Kate, Leug For Sang Jemimah, Mungrah Ganesha
    • Russia: Bolotova Ekaterina, Chervyakova Anastasia, Davletova Alina, Evgenova Ksenia, Komendrovskaja Elena, Kosetskaya Evgeniya, Morozova Olga, Perminova Natalia, Pustinskaia Anastasiia, Vislova Nina
    • Thailand: Chaladchalam Chayanit, Chochuwong Pornpawee, Intanon Ratchanok, Jindapol Nitchaon, Kititharakul Jongkolphan, Muenwong Phataimas, Ongbamrungphan Busanan, Prajongjai Rawinda, Supajirakul Puttita, Taerattanachai Sapsiree
Groups:
  • Thomas Cup:
    • Group A: China, India, France, Australia
    • Group B: Indonesia, Korea, Canada, Thailand
    • Group C: Chinese Taipei, Japan, Germany, Hong Kong
    • Group D: Denmark, Malaysia, Russia, Algeria
  • Uber Cup:
    • Group A: Japan, India, Canada, Australia
    • Group B: Thailand, Chinese Taipei, Germany, Hong Kong
    • Group C: Korea, Denmark, Russia, Mauritius
    • Group D: China, Indonesia, France, Malaysia
Winners are:
  • Thomas cup:
    • 1st team: China
    • 2nd team: Japan
    • 3rd teams: Denmark, Indonesia
  • Uber Cups:
    • 1st team: Japan
    • 2nd team: Thailand
    • 3rd teams: China, Korea
    Live streaming: here

    Live score:
    Previous
    Next Post »

    Labels

    2014 2015 2016 2017 2018 2019 4 Kings Akita Masters All England Open All England Open Badminton Championships All Thailand Angry Asia Asia Championships Asia Junior Championships Asia Mixed Team Championships Asia Team Championships Asian Asian Games Australia Australian Australian Badminton Open Australian Junior International Australian Open Austria Austrian Austrian Open Axiata Bahrain Bahrain International Challenge Bangka Belitung BARFOOT & THOMPSON BCA Belgian Belgian International Belgium Bitburger Bitburger Badminton Open Bitburger Open Black card Blibli Bonny Brasil Open Brazil Brazil Grand Prix BWF BWF Event BWF Events BWF Sudirman Cup BWF Thomas & Uber cup finals BWF Tour Super BWF Tour Super 100 BWF World Championships BWF World Junior Championships BWF World Tour BWF World Tour Super 100 Canada Canada Open Carlton CC Individual Championship CC Team Championships Celcom CELCOM AXIATA Check China China Badminton Super League China Masters China Open China Super League Chinese Taipei Chinese Taipei Grand Prix Chinese Taipei Masters Chinese Taipei Open Ciputra Hanoi Commonwealth Games Continental Championship Continental Individual Championships Continental Junior Championships Continental Junior Team Championships Continental Team Championships Copenhagen Masters CROWN GROUP CROWN GROUP Australian Open Czech Czech International Czech Open Daihatsu Danisa Defenses Denmark Denmark Open Djarum Superliga Dong Feng Citroen Dr. Akhilesh Das Gupta Dubai Dutch Dutch International Dutch Open E-Plus England Estonian Estonian International Estonian Interntational European European Championships European Club Championships European Junior Championships European Junior Individual Championships European Junior Team Championships European Men's & Women's Team Championships European Mixed Team Championships European Senior Championships European Team Championships Eye-Level Cups Far East Final Finnish Finnish Open Forza France French French Open Funny Future Series FZ Forza Games Genuine German Open Germany Germany Open Grade 1 - Individual Tournaments Grade 1 - Team Tournaments Grade 2 - Level 4 Grade 2 - Level 5 Grand Prix Grand Prix Gold Grand Prix Russia Great Guide Happening Hyderabad Headshot Hong Kong Hong Kong Open HSBC HSBC BWF World Tour Finals HSBC BWF World Tour Super 1000 HSBC BWF World Tour Super 300 HSBC BWF World Tour Super 500 HSBC BWF World Tour Super 750 Hyderabad Hyderabad Open IBERDROLA IDBI Federal Life Insurance India India Open Indian Premier Badminton League Individual Indonesia Indonesia International Challenge Indonesia Masters Indonesia Open Indonesian Masters Interaction International Challange International Challenge International Series Ireland Irish Irish Open Italian Italian International Japan Japan Open Jeonju Junior Junior Future Series Junior International Challenge Kawasaki Kharkiv International KHOLIK Firman Abdul Korea Korea Masters Korea Open Latvia Latvia International Law League Lee Chong Wei Li-Ning Lin Dan Lingshui Lithuanian Lithuanian International M&F Pan Am Team Continental Championships Macau Macau Open Malaysia Malaysia International Challenge Malaysia International Junior Open Malaysia Masters Malaysia Open Malaysia SS Purple League Maybank MD Mersin Mexico City Mixed Team Championships MS National Games of China Netherlands New Zealand New Zealand Open Oceania Oceania Championships Oceania Team Championships Olympic Open Chinese Taipei Orleans Orléans Orléans International Orleans Masters Orléans Masters Osaka International Challenge OUE Pan Am Junior Championships Pan American Perodua Peter Gade Playlist Polish Polish International Polish Open Portuguese Portuguese International Prague Open Premier Badminton League Princess Sirivannavari Purple League Qualification Racket Racquet Rally Red card Resorts World Genting Rio Russia Russian Russian Open Sasaki Sho SCG Scotland Scottish Scottish Open Seagames Singapore Singapore Open SKYCITY Slovak Open Slovakia Slovenia Slovenia International Spain Spain Masters Spanish Spanish International Spanish Open Suhandinata Cup Superseries Superseries Finals Superseries Premier Sweden Swedish Swedish International Swedish Masters Swedish Open Swiss Swiss International Swiss Open Switzerland Sydney Sydney International Syed Modi Syed Modi International Badminton Championships TAHOE Taufik Hidayat Team Championships Team Continental Championships Thaihot Thailand Thailand Masters Thailand Open Thomas and Uber Cups Thomas cup Total Trick shot Turkey Turkey International Uber cup Ukraine US US Open USA International Victor Vietnam Vietnam International Challenge Vietnam International Series Vietnam Open White Nights World Junior Championships World Junior Mixed Team Championships World Superseries World Superseries Finals World Superseries Premier World University Championships World University Games XiamenAir XXI Pan American Championships Yellow card Yonex Yonex Belgian International Yonex Sunrise Yonex-Sunrise