E-Plus Badminton Asia Team Championships 2018 live streaming

E-Plus Badminton Asia Team Championships 2018 occurs from February 6, 2018 to February 11, 2018 at Stadium Sultan Abdul Halim, Address: Stadium Sultan Abdul Halim, Jalan Suka Menanti, Alor Setar, Kedah, Malaysia.
E-Plus Badminton Asia Team Championships 2018 live streaming


Teams:
  • China: Men: Chai Biao, Han Chengkai, He Jiting, Lu Guangzu, Qiao Bin, Shi Yuqi, Tan Qiang, Wang Zekang, Zhao Junpeng, Zhou Haodong; Women: Cao Tong Wei, Chen Xiaoxin, Chen Yufei, Dong Wenjing, Du Yue, Feng Xueying, Gao Fangjie, He Bingjiao, Li Yinhui, Yu Zheng
  • Hong Kong: Men: Chang Tak Ching, Law Cheuk Him, Lee Cheuk Yiu, Lee Chun Hei Reginald, Ng Ka Long Angus, Or Chin Chung, Tang Chun Man, Wei Nan, Wong Wing Ki Vincent, Yeung Ming Nok; Women: Cheung Ngan Yi, Cheung Ying Mei, Ng Tsz Yau, Ng Wing Yung, Poon Lok Yan, Wu Yi Ting, Yeung Nga Ting, Yeung Sum Yee, Yip Pui Yin, Yuen Sin Ying
  • Indonesia: Men: Ahsan Mohammad, Christie Jonatan, Gideon Marcus Fernaldi, Ginting Anthony Sinisuka, Kholik Firman Abdul, Mustofa Ihsan Maulana, Pratama Angga, Saputro Rian Agung, Setiawan Hendra, Sukamuljo Kevin Sanjaya; Women: Awanda Anggia Shitta, Fitriani Fitriani, Haris Della Destiara, Hartawan Ruselli, Istarani Ni Ketut Mahadewi, Polii Greysia, Pradipta Rizki Amelia, Rahayu Apriyani, Ramadini Hanna, Tunjung Gregoria Mariska
  • India: Men: Attri Manu, Kidambi Srikanth, M.R. Arjun, Prannoy H. S., Rankireddy Satwiksairaj, Reddy B. Sumeeth, Sai Praneeth B., Shetty Chirag, Shlok Ramchandran, Verma Sameer; Women: Gadde Ruthvika Shivani, Ghorpade Sanyogita, Kudaravalli Sri Krishna Priya, Nehwal Saina, Panda Rutaparna, Ponnappa Ashwini, Pusarla V. Sindhu, Reddy N. Sikki, Sawant Prajakta, U K Mithula
  • Japan: Men: Endo Hiroyuki, Hoki Takuro, Kamura Takeshi, Kobayashi Yugo, Momota Kento, Nishimoto Kenta, Sakai Kazumasa, Sonoda Keigo, Tsuneyama Kanta, Watanabe Yuta; Women: Fukushima Yuki, Hirota Sayaka, Matsutomo Misaki, Ohori Aya, Okuhara Nozomi, Sato Sayaka, Takahashi Ayaka, Tanaka Shiho, Yamaguchi Akane, Yonemoto Koharu
  • Kazakhstan: Men: Kulmatov Khaitmurat, Niyazov Artur, Ormanov Askar, Panarin Dmitriy, Samat Yerzhakanov, Yuldashev Ikramzhan
  • Korea: Men: Choi Solgyu, Chung Eui Seok, Heo Kwang Hee, Jeon Hyeok Jin, Kang Min Hyuk, Kim Dukyoung, Kim Won Ho, Lee Dong Keun, Seo Seung Jae, Son Wan Ho; Women: An Se Young, Baek Ha Na, Chang Ye Na, Jeon Joo I, Kim Hye Rin, Lee Jang Mi, Lee So Hee, Lee Yu Rim, Shin Seung Chan, Sung Ji Hyun
  • Malaysia: Men: Goh Sze Fei, Goh V Shem, Izzuddin Nur, Lee Chong Wei, Lee Zii Jia, Ong Yew Sin, Soong Joo Ven, Tan Wee Kiong, Teo Ee Yi, Zulkarnain Iskandar; Women: Cheah Soniia, Chow Mei Kuan, Goh Jin Wei, Goh Yea Ching, Hoo Vivian, Kisona Selvaduray, Lee Meng Yean, Lim Yin Fun, Woon Khe Wei, Yap Cheng Wen
  • Maldives: Men: Aakif Mohamed, Arsalaan Ali Mohamed, Mohamed Sarim, Nibal Ahmed, Shaheed Hussein Zayan, Shaheem Hassan Afsheem; Women: Abdul Razzaq Aminath Nabeeha, Abdul Razzaq Fathimath Nabaaha, Ismail Maisa Fathuhulla, Najeeb Neela, Nasrullah Nafha, Shahurunaz Moosa Aminath
  • Myanmar: Men: Aung Myo Htoo Myo, Chan Win Oo Win, Maung Tint Thiha Maung, Naing Phone Pyae, Phone Myat Arkar, Toe Hein Si Thu
  • Nepal: Men: Dhami Dipesh, Shrestha Bikash, Tamang Ratnajit, Tamrakar Sajan Krishna
  • Philippines: Men: Cayanan Carlos Antonie, Escueta Philip Joper, Magnaye Peter Gabriel, Morada Alvin, Pedrosa Ros Leonard, Salvado Arthur Samuel, Zafra Lanz Ralf; Women: Albo Airah Mae Nicole, Barredo Sarah Joy, Geverjuan Alyssa, Leonardo Alyssa Yasbel, Pomar Thea Marie
  • Singapore: Men: Chrisnanta Danny Bawa, Hee Yong Kai Terry, Khan Muhammad Imran, Koh Jia Wei Joel, Lee Jian Liang, Loh Kean Yew, Ng Zin Rei Ryan, Soh Shi Xuan Dominic, Tan Muhammad Elaf Wei, Wong Guang Liang Jason; Women: Chua Hui Zhen Grace, Khan Nur Insyirah, Koh Ker'Sara, Liang Xiaoyu, Lim Zhi Rui Bernice, Ong Ren-Ne, Sito Jia Rong, Tan Wei Han, Wong Jia Ying Crystal, Yeo Jia Min
  • Thailand: Men: Apisuk Inkarat, Avihingsanon Suppanyu, Isriyanet Tinn, Jongjit Maneepong, Kedren Kittinupong, Namdash Kittisak, Phetpradab Khosit, Puavaranukroh Dechapol, Thongnuam Pannawit, Wangcharoen Kantaphon; Women: Aimsaard Nuntakarn, Amitrapai Savitree, Chaladchalam Chayanit, Chochuwong Pacharapun, Chochuwong Pornpawee, Jindapol Nitchaon, Muenwong Phataimas, Ongbamrungphan Busanan, Supajirakul Puttita, Taerattanachai Sapsiree
  • Chinese Taipei: Men: Chen Chun-Wei, Chen Hung Ling, Hsu Jen Hao, Lee Jhe-Huei, Lee Yang, Lin Yu Hsien, Lu Ching Yao, Wang Chi-Lin, Wang Tzu Wei, Yang Po Han; Women: Chiang Kai Hsin, Chiang Mei Hui, Hsu Ya Ching, Hung Shih Han, Hung Yi-Ting, Lee Chia Hsin, Lin Ying Chun, Pai Yu Po, Sung Shuo Yun, Wu Ti Jung
  • Vietnam: Women: Dinh Thi Phuong Hong, Do Thi Hoai, Nguyen Thi Sen, Nguyen Thuy Linh, Vu Thi Trang (B)
Winners are:
  • 1st team: Men: Indonesia; Women: Japan
  • 2nd team: Men: China; Women: China
  • 3rd teams: Men: Malaysia, Korea; Women: Indonesia, Korea
Live streaming: here

Live score:
Previous
Next Post »

Labels

2014 2015 2016 2017 2018 4 Kings All England Open All Thailand Angry Asia Asia Championships Asia Junior Championships Asia Mixed Team Championships Asia Team Championships Asian Asian Games Australia Australian Australian Badminton Open Australian Junior International Australian Open Austria Austrian Austrian Open Axiata Bahrain Bahrain International Challenge BARFOOT & THOMPSON BCA Belgian Belgian International Belgium Bitburger Bitburger Badminton Open Bitburger Open Black card Blibli Bonny Brasil Open Brazil Brazil Grand Prix BWF BWF Event BWF Events BWF Sudirman Cup BWF Thomas & Uber cup finals BWF Tour Super BWF Tour Super 100 BWF World Championships BWF World Junior Championships BWF World Tour BWF World Tour Super 100 Canada Canada Open Carlton CC Individual Championship CC Team Championships Celcom CELCOM AXIATA Check China China Badminton Super League China Masters China Open China Super League Chinese Taipei Chinese Taipei Grand Prix Chinese Taipei Masters Chinese Taipei Open Ciputra Hanoi Commonwealth Games Continental Championship Continental Individual Championships Continental Junior Championships Continental Junior Team Championships Continental Team Championships Copenhagen Masters CROWN GROUP Czech Czech International Czech Open Daihatsu Danisa Defenses Denmark Denmark Open Djarum Superliga Dong Feng Citroen Dr. Akhilesh Das Gupta Dubai Dutch Dutch International Dutch Open E-Plus England Estonian Estonian International Estonian Interntational European European Championships European Club Championships European Junior Individual Championships European Junior Team Championships European Men's & Women's Team Championships European Mixed Team Championships European Senior Championships European Team Championships Eye-Level Cups Far East Final Finnish Finnish Open Forza France French French Open Funny Future Series FZ Forza Games Genuine German Open Germany Germany Open Grade 1 - Individual Tournaments Grade 1 - Team Tournaments Grade 2 - Level 4 Grade 2 - Level 5 Grand Prix Grand Prix Gold Grand Prix Russia Great Guide Happening Hyderabad Headshot Hong Kong Hong Kong Open HSBC HSBC BWF World Tour Finals HSBC BWF World Tour Super 1000 HSBC BWF World Tour Super 300 HSBC BWF World Tour Super 500 HSBC BWF World Tour Super 750 IBERDROLA India India Open Indian Premier Badminton League Individual Indonesia Indonesia International Challenge Indonesia Masters Indonesia Open Indonesian Masters Interaction International Challange International Challenge International Series Ireland Irish Irish Open Italian Italian International Japan Japan Open Jeonju Junior Junior Future Series Kawasaki KHOLIK Firman Abdul Korea Korea Masters Korea Open Latvia Latvia International Law League Lee Chong Wei Li-Ning Lin Dan Lingshui Lithuanian Lithuanian International M&F Pan Am Team Continental Championships Macau Macau Open Malaysia Malaysia International Challenge Malaysia Masters Malaysia Open Malaysia SS Purple League Maybank MD Mersin Mexico City Mixed Team Championships MS National Games of China Netherlands New Zealand New Zealand Open Oceania Oceania Championships Oceania Team Championships Olympic Open Chinese Taipei Orleans Orléans Orléans International Orleans Masters Osaka International Challenge OUE Pan American Perodua Peter Gade Playlist Polish Polish Open Portuguese Portuguese International Prague Open Premier Badminton League Princess Sirivannavari Purple League Qualification Racket Racquet Rally Red card Resorts World Genting Rio Russia Russian Russian Open Sasaki Sho SCG Scotland Scottish Scottish Open Seagames Singapore Singapore Open SKYCITY Slovak Open Slovakia Slovenia Slovenia International Spanish Spanish International Spanish Open Suhandinata Cup Superseries Superseries Finals Superseries Premier Sweden Swedish Swedish International Swedish Masters Swedish Open Swiss Swiss International Swiss Open Switzerland Sydney Sydney International Syed Modi Syed Modi International Badminton Championships TAHOE Taufik Hidayat Team Championships Team Continental Championships Thaihot Thailand Thailand Masters Thailand Open Thomas and Uber Cups Thomas cup Total Trick shot Turkey Turkey International Uber cup US US Open USA International Victor Vietnam Vietnam International Challenge Vietnam International Series Vietnam Open White Nights World Junior Championships World Junior Mixed Team Championships World Superseries World Superseries Finals World Superseries Premier World University Championships World University Games XiamenAir XXI Pan American Championships Yellow card Yonex Yonex Belgian International Yonex Sunrise Yonex-Sunrise