European Men's & Women's Team Championships 2018 live streaming

Badminton European Men's & Women's Team Championships 2018 occurs from February 13, 2018 to February 18, 2018 at Gymnastics Centre Kazan, Address: 6 Syrtlanovoy Str., Kazan,  Tatarstan, Russia.
European Men's & Women's Team Championships 2018 live streaming
Photo source: Badminton Europe

Teams:
  • Austria: Men: Birker Philip, Drexler Philipp, Giesinger Michael, Seiwald Leon, Sorger Jakob, Stipsits Dominik, Wraber Luka, Zirnwald Roman
  • Azerbaijan: Men: Alhasanov Jahid, Dwicahyo Ade Resky, Galandarov Orkhan, Huseynov Sabuhi, Qowimuramadhoni Azmy, Rzayev Kanan
  • Ireland: Men: Brady Mark, Chambers Ciaran, Evans Scott, Magee Joshua, Magee Sam, Nguyen Nhat, Reynolds Paul; Women: Boyle Sara, Chambers Sinead, Darragh Rachael, Frost Kate, King Jennie, Magee Chloe, Ryan Moya
  • Belgium: Men: Abts Birger, Bonnet Guillaume, Bracke Elias, Cansse Joachim, Dierickx Matijs, Golinski Freek, Moreels Maxime
  • Belarus: Women: Bitsoukova Julia, Cherniavskaya Anastasiya, Viarbitskaya Maryana, Zablotskaya Katsiaryna, Zaitsava Alesia, Zakharava Ulyana
  • Bulgaria: Men: Boichinov Peyo, Nikolov Daniel, Panev Ivan, Rusev Ivan, Yanakiev Dimitar; Women: Delcheva Maria, Mitsova Mariya, Popstoikova Dimitria, Stoeva Gabriela, Stoeva Stefani, Zetchiri Linda
  • Croatia: Men: Ban Luka, Cimbur Igor, Durkinjak Zvonimir, Hoelbling Zvonimir, Jagar Filip, Spoljarec Filip, Uglesic Josip
  • Czech Republic: Men: Bitman Jakub, Hubáček Matěj, Janacek Jaromir, Král Ondřej, Louda Jan, Ludik Milan, Mendrek Adam; Women: Basova Alzbeta, Fuchsova Michaela, Milova Sabina, Pavelkova Zuzana, Švábíková Tereza, Tomalova Katerina
  • Denmark: Men: Antonsen Anders, Astrup Kim, Axelsen Viktor, Christiansen Mathias, Conrad-Petersen Mads, Daugaard David, Gemke Rasmus, Holst Emil, Jorgensen Jan O, Kolding Mads Pieler, Rasmussen Anders Skaarup, Vittinghus Hans-Kristian Solberg; Women: Blichfeldt Mia, Dahl Sofie Holmboe, Finne-Ipsen Julie, Fruergaard Maiken, Jakobsen Julie Dawall, Juhl Kamilla Rytter, Kjaersfeldt Line Højmark, Pedersen Christinna, Rohde Natalia Koch, Søby Rikke, Thygesen Sara
  • England: Men: Briggs Peter, Ellis Marcus, Jones David, Lane Ben, Langridge Chris, Ouseph Rajiv, Parsons Sam, Penty Toby, Vendy Sean, Wolfenden Tom; Women: Birch Chloe, Holden Abigail, King Grace, Moore Jenny, Pugh Jessica, Redfearn Freya, Smith Lauren, Walker Sarah
  • Spain: Men: Abian Pablo, Alcala Dominguez Alex, Peñalver Luís Enrique, Suarez Javier, Vazquez Alvaro, Vazquez Manuel, Zapico Alberto; Women: Azurmendi Clara, Corrales Beatriz, Fernandez Elena, Marin Carolina, Penalver Pereira Sara, Usle Lorena
  • Estonia: Men: Järveoja Mikk, Kaljumae Rainer, Kaljurand Kristjan, Käsner Raul, Kert Karl, Laanes Mihkel, Must Raul, Ounmaa Mikk, Täherand Kristjan, Zoober Heiko; Women: Karjus Mari Ann, Kuuba Kristin, Marran Kati-Kreet, Moora Sigrid Laura, Piho Hannaliina, Rüütel Helina, Saar Getter
  • Finland: Men: Aarnio Henri, Heino Eetu, Heino Iikka, Kaisti Anton, Koljonen Kalle, Larkimo Oskari
  • France: Men: Claerbout Lucas, Corvee Lucas, Gicquel Thom, Kersaudy Bastian, Labar Ronan, Leverdez Brice, Maio Julien, Merkle Arnaud, Mittelheisser Gaetan, Popov Toma Junior, Rossi Leo, Rouxel Thomas; Women: Batomene Marie, Delrue Delphine, Faulmann Verlaine, Fontaine Audrey, Hoyaux Yaelle, Huet Léonice, Lansac Delphine, Lefel Emilie, Normand Katia, Palermo Lea, Tran Anne, Vignes Waran Sashina
  • Germany: Men: Jansen Jones Ralfy, Kaesbauer Peter, Lamsfuss Mark, Roovers Alexander, Roth Fabian, Schaefer Kai, Schaenzler Lars, Seidel Marvin Emil, Weisskirchen Max, Zurwonne Josche, Zwiebler Marc; Women: Deprez Fabienne, Efler Linda, Goliszewski Johanna, Heim Luise, Herttrich Isabel, Kaepplein Lara, Konon Olga, Li Yvonne, Nelte Carla
  • Greenland: Men: Ketwa-Driefer Toke, Madsen Bror, Nielsen Jens-Frederik, Pedersen Taatsiannguaq; Women: Brønlund Milka, Høegh Nina, Jacobsen Sara Lindskov, Villebro Celia
  • Hungary: Men: Csiszer Levente, Krausz Gergely, Padar Pal, Pytel Gergo, Szerecz Marton, Toth Henrik; Women: Bukoviczki Nikoletta, Gonda Daniella, Korosi Agnes, Madarasz Reka, Sandorhazi Vivien, Sarosi Laura
  • Iceland: Men: Bjornsson David Bjarni, Finnsson Kristofer Darri, Gunnarsson Kari, Johannesson Atli, Johannesson Daniel; Women: Arnadottir Sigridur, Eylands Thorunn, Helgadottir Tinna, Johannsdottir Arna Karen, Johannsdottir Margrét
  • Israel: Men: Bass Alexander, Belenki Ofir, Chislov Daniel, Geffen Shai, Grinblat Maxim, Levit Yonathan, Schwartzman Shoni, Shainski Ariel, Zilberman Misha; Women: Danilenko Dana, Lurie Margeret, Molodezki Yana, Pugach Yuval, Rotshtein Shery, Zilberman Svetlana
  • Italy: Men: Bailetti Gianmarco, Bellucci Matteo, Caponio Fabio, Greco Giovanni, Maddaloni Rosario, Osele Lukas, Salutt David, Strobl Kevin
  • Latvia: Men: Akmens Arturs, Bajars Viesturs, Berzins Andis, Gureckis Pauls, Keiss Ivo, Livins Edijs, Podosinoviks Niks, Preinbergs Toms, Sefers Reinis; Women: Berga Una, Lencevica Liana, Pope Ieva, Radovska Monika, Romanova Jekaterina, Stognija Diana
  • Lithuania: Men: Narvilas Donatas, Petkus Jonas, Reznikas Ignas, Sames Mark, Slusnys Edgaras, Vaskevicius Tomas; Women: Alekseviciute Rebeka, Fomkinaite Vytaute, Mockute Gabija, Slusniene Vaida, Stapusaityte Akvile, Voitechovskaja Gerda
  • Luxembourg: Men: Mann Robert, Sonderskov Mattias, Szturma Maxime, Thomas Juno, Vallenthini Mike
  • Norway: Men: Christensen Magnus, Flaatten Torjus, Jorgensen Sturla Flaten, Kristensen Fredrik, Mork Carl Christian, Myhre Marius, Rikheim Vegard, Stensaeth Peter Roenn; Women: Ellingsen Vera, Espeseth Vilde, Hamang Emilie, Johansen Thea Kristina, Jørgensen Solvår Flåten, Klyve Anne, Syvertsen Natalie, Wiborg Elisa
  • Poland: Men: Bochat Milosz, Cwalina Adam, Danielak Mateusz, Dubowski Mateusz, Dziolko Adrian, Jakowczuk Krzysztof, Rogalski Michal, Smilowski Pawel, Swierczynski Mateusz, Szydlowski Przemyslaw; Women: Dabczynska Wiktoria, Goszczynska Aleksandra, Miksza Olga, Socha Oliwia, Swierczynska Magdalena, Wladzinska Karolina, Wojtkowska Aneta
  • Portugal: Men: Anjo Duarte Nuno, Atilano Bernardo, Carvalho Bruno, Nero Tomas, Silva Diogo; Women: Chang Mariana, Cristina Catarina, Goncalves Adriana F., Goncalves Sonia, Reis Ana
  • Russia: Men: Abramov Konstantin, Alimov Rodion, Dremin Evgenij, Gulomzoda Shokhzod, Ivanov Vladimir, Kargaev Rodion, Lemeshko Nikita, Malkov Vladimir, Sirant Sergey, Sozonov Ivan, Yartsev Anatoliy, Zinchenko Alexandr; Women: Bolotova Ekaterina, Chervyakova Anastasia, Davletova Alina, Evgenova Ksenia, Komendrovskaja Elena, Kosetskaya Evgeniya, Morozova Olga, Perminova Natalia, Pustinskaia Anastasiia, Pyatina Elizaveta, Semenova Anastasiia, Vislova Nina
  • Slovakia: Men: Antoska Andrej, Dratva Milan, Haring Miroslav, Hlinican Matej, Horak Adam, Hrncar Peter, Matejka Michal, Sulko Marian, Vachalek Juraj; Women: Grencikova Lucia, Perunska Alzbeta, Remenova Alexandra, Repiska Martina, Tarcalova Mia, Vargova Katarina, Vojtekova Lucia
  • Sweden: Women: Eriksson Louise, Hogstrom Amanda, Johansson Lovisa, Karlsson Emma, Kuhl Rebecca, Magnusson Johanna, Nistad Clara, Pillai Ashwathi, Svensson Elin
  • Turkey: Men: Capar Mehmet, Koca Serdar, Kurt Muhammed Ali, Lale Emre, Salim Serhat, Sesalan Enis, Sonmez Emre; Women: Bayrak Ozge, Demirbag Aliye, Ercetin Bengisu, Fere Cemre, Inci Nazlıcan, Unlu Busra, Yazgan Ebru, Yigit Neslihan
  • Ukraine: Men: Atrashchenkov Valeriy, Bosniuk Danylo, Druzchenko Vladislav, Leonov Kyrylo, Pochtarov Artem, Zavadsky Dmytro; Women: Ilyinskaya Maryna, Kazarinova Yuliya, Prozorova Anastasiya, Prus Elena, Ulitina Maria, Voytsekh Natalya, Zharka Yelyzaveta
Winners are:
  • 1st team: Men: Denmark; Women: Denmark
  • 2nd team: Men: England; Women: Germany
  • 3rd teams: Men: France, Germany; Women: Russia, Spain
Previous
Next Post »

Labels

2014 2015 2016 2017 2018 4 Kings All England Open All Thailand Angry Asia Asia Championships Asia Junior Championships Asia Mixed Team Championships Asia Team Championships Australia Australian Australian Badminton Open Australian Junior International Australian Open Austria Austrian Austrian Open Axiata Bahrain Bahrain International Challenge BCA Belgian Belgian International Belgium Bitburger Bitburger Badminton Open Bitburger Open Black card Bonny Brasil Open Brazil Brazil Grand Prix BWF BWF Event BWF Events BWF Sudirman Cup BWF Thomas & Uber cup finals BWF World Championships BWF World Junior Championships Canada Canada Open Carlton CC Individual Championship CC Team Championships Celcom CELCOM AXIATA Check China China Badminton Super League China Masters China Open China Super League Chinese Taipei Chinese Taipei Grand Prix Chinese Taipei Masters Chinese Taipei Open Ciputra Hanoi Continental Championship Continental Individual Championships Continental Junior Championships Continental Team Championships Copenhagen Masters CROWN GROUP Czech Czech International Czech Open Daihatsu Danisa Defenses Denmark Denmark Open Djarum Superliga Dong Feng Citroen Dr. Akhilesh Das Gupta Dubai Dutch Dutch International Dutch Open E-Plus England Estonian Estonian International Estonian Interntational European European Championships European Club Championships European Junior Individual Championships European Junior Team Championships European Men's & Women's Team Championships European Mixed Team Championships European Senior Championships European Team Championships Eye-Level Cups Far East Final Finnish Finnish Open Forza France French French Open Funny Future Series FZ Forza Games Genuine German Open Germany Germany Open Grade 2 - Level 4 Grade 2 - Level 5 Grand Prix Grand Prix Gold Grand Prix Russia Great Guide Happening Hyderabad Headshot Hong Kong Hong Kong Open HSBC BWF World Tour Super 300 HSBC BWF World Tour Super 500 India India Open Indian Premier Badminton League Individual Indonesia Indonesia International Challenge Indonesia Masters Indonesia Open Indonesian Masters Interaction International Challange International Challenge International Series Ireland Irish Irish Open Italian Italian International Japan Japan Open Jeonju Junior Junior Future Series Kawasaki KHOLIK Firman Abdul Korea Korea Masters Korea Open Latvia Latvia International Law League Lee Chong Wei Li-Ning Lin Dan Lithuanian Lithuanian International M&F Pan Am Team Continental Championships Macau Macau Open Malaysia Malaysia International Challenge Malaysia Masters Malaysia Open Malaysia SS Purple League Maybank MD Mersin Mexico City Mixed Team Championships MS National Games of China Netherlands New Zealand New Zealand Open Oceania Oceania Championships Oceania Team Championships Olympic Open Chinese Taipei Orléans Orléans International OUE Pan American Perodua Peter Gade Playlist Polish Polish Open Prague Open Premier Badminton League Princess Sirivannavari Purple League Qualification Racket Racquet Rally Red card Resorts World Genting Rio Russia Russian Russian Open Sasaki Sho SCG Scotland Scottish Scottish Open Seagames Singapore Singapore Open SKYCITY Slovak Open Slovakia Slovenia Slovenia International Spanish Spanish International Suhandinata Cup Superseries Superseries Finals Superseries Premier Sweden Swedish Swedish International Swedish Masters Swedish Open Swiss Swiss International Swiss Open Switzerland Sydney Sydney International Syed Modi International Badminton Championships TAHOE Taufik Hidayat Team Championships Team Continental Championships Thaihot Thailand Thailand Masters Thailand Open Thomas cup Total Trick shot Turkey Turkey International Uber cup US US Open USA International Victor Vietnam Vietnam International Challenge Vietnam International Series Vietnam Open White Nights World Junior Championships World Junior Mixed Team Championships World Superseries World Superseries Finals World Superseries Premier World University Championships World University Games XiamenAir XXI Pan American Championships Yellow card Yonex Yonex Belgian International Yonex Sunrise Yonex-Sunrise